פרק ב': לשמור על קשר טוב עם כל הילדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
פרק ב' בחיים – על כל משמעויותיו – הוא קודם כל הזדמנות נוספת לאהוב יותר את עצמנו, להשתנות לטובה ולהתנתק מאמונות שהיו לנו על עצמנו בעבר. גרושים וגרושות רבים מספרים שהם בחרו את פרק א' שלהם מסיבות שלא היו בהכרח נכונות עבורם אז או היום.
פרק ב': לשמור על קשר טוב עם כל הילדים

הבחירה בהבאת ילד משותף לעולם בפרק ב' היא בחירה אמיצה, שדורשת מאמץ רב והתמודדות עם חששות רבים, בעיקר כאשר מעורבים ילדים מפרק א': איך פרק ב' ישפיע על הילדים ועל חיי המשפחה המשותפת?  איזה מן הורים נהיה לילדים החורגים? האם נצליח לעמוד בכל משימות ההורות החדשות? איך הילדים משני הצדדים יסתדרו ביניהם? ועוד שאלות רבות אחרות.

בניסיון לעזור לכם להתמודד עם כמה מהחששות שאתם אולי עומדים בפניהם, יצרתי עבורכם רשימה של חמישה טיפים שאותם למדתי לא רק לאור ניסיוני המקצועי, אלא גם מניסיוני האישי.

  1. האחריות לשמור על הקשר עם הילדים שלכם – היא שלכם, ושלכם בלבד. לא משנה מהם סידורי המשמורת שלכם, חשוב לשמור על סטטוס קוו עם הילדים גם לאחר התחלת חיי המשפחה החדשים. היציבות שאתם מייצרים עבור הילדים שלכם היא חשובה מעין כמוה.
  2. דאגו לשתף את הילדים הביולוגיים כבר עם הידיעה על ההריון (בשלב שכבר רואים אותו) ולהלהיב אותם לקראת האח או האחות החדשים שהולכים להיות להם. נסו לתת לילדים מפרק א' להרגיש חלק מהצפייה החיובית לקראת הילד הנוסף, והתייחסו לידיעה הזו כאל משהו משמח. בצורה כזו, ההתנגדויות והחששות, אם יהיו, יחלפו במהרה ובמקומם תגיע תחושת התרגשות גם מהצד שלהם.
  3. התייחסו ברגישות למצב בחדש ותוודאו שהוא מקרב בין כל בני המשפחה, מפרק א' וב' כאחד, ולא מרחיק אתכם. אני, למשל, זוכרת שבהריון הראשון שלי חששתי לגבי התגובה של הבנות מפרק א' שלי אודות הבשורה של התינוק החדש – חשש אשר השפיע עליי מאוד. ברגע שמכירים בחששות ומתייחסים אליהם ביחד במקום לנסות להדחיק אותם, ההתמודדות בהם נעשית קלה יותר.
  4. ככל שתקדימו להתייחס לילדים מפרק א' והילדים מפרק ב' כאל משפחה אחת גדולה – כך תצליחו להרגיש שלמים יותר עם עצמכם ועם הבחירה שלכם, במקום להרגיש חצויים ומלאי אשמה. מניסיוני, הורים שעושים הפרדה תפיסתית ופיזית בין הילדים של שני הפרקים בחייהם, משלמים מחיר רגשי יקר.
  5. תעשו כמיטב יכולתם לדבר על הרגשות שלכם. התקשורת והשיח החשוף בין בני המשפחה – הילדים, בני הזוג מפרק ב', בני הזוג לשעבר מפרק א' – יאפשר התמודדות קלה ונעימה יותר עם המצב החדש עבור כל אחד ואחד מהם.

מוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Call Now Button