נשים בפרק ב' חוטפות בעולם הפטריארכלי מכל הכיוונים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
בזמן שחייתי בארצות הברית, הכרתי לא מעט נשים שנמצאות גם בהן באותו סטטוס כמוני, בפרק ב' של חייהן. לימים, סיפרה לי אחת מהן בעיניים דומעות, סיפור שגרם לי להבין שאני עצמי שרויה בתרדמה עמוקה. "איך יכול להיות שלא משנה מה אני עושה, תמיד בסופו של דבר אני יוצאת הכלבה המרשעת"? היא ביקשה לדעת. "ואיך יכול להיות שאישתו לשעבר של בעלי ואימא שלו, שתי נשים ששנאו אחת את השנייה במהלך תקופת הנישואים הקודמים שלו, הפכו פתאום לחברות הכי טובות ועכשיו הן עושות יד אחת כנגדי?".
נשים בפרק ב' חוטפות בעולם הפטריארכלי מכל הכיוונים

התשובה, בעיניי, הייתה פשוטה מאוד. "אחרי הגירושים, הרבה פעמים מוצאות האישה לשעבר והאם מכנה משותף – האכזבה מהגבר ששבר את ליבן, וכך הן מתאחדות למולך". למרבה הצער, בעולם הפטריארכלי של ימינו, נשים בפרק ב' של חייהן חוטפות מכל הכיוונים. הרי שהבוז לנשים איננו רק נחלתם של הגברים, אלא שהוא גם מקבל מקום של כבוד אצל הנשים שלא מצליחות להתמודד עם האחרות מהן. לא משנה מאיזו סיבה נגמרו הנישואים הראשונים, הגרושה תתקשה תמיד לפרגן לאישה שמחליפה את מקומה בליבו של הגבר ולעיתים קרובות תסרב לתת לה צ'אנס אמיתי.

הגרושה שמקשה והחמות שנאבקת

לצערי הרב, סיפורה של החברה שלי אינו יוצא דופן. למעשה, רבים הם הסיפורים על גירושים כואבים שכאלו. הגרושה מקשה והחמות נאבקת על מקומה בלב הבן וילדיו, בעוד שהגבר נאלץ לעשות פשרות שבאות פעמים רבות על חשבון בן הזוג מפרק ב'.

שתי הנשים, החמות והגרושה, לא עושות זאת כמובן מרוע לב ומסוגלות לטעון שהן עושות את מה שהן עושות "לטובת הילדים". ברור מאליו שטובת הילדים לא נעוצה בקשיים ומאבקים בחברי התא המשפחתי החדש שנוצר. לפיכך מדובר בכרוניקה של מוות ידוע מראש.

ללא הכרה חברתית, קבלה או הערכה – נאלצות הנשים מפרק ב' להיאבק בכל זירה אפשרית וכך זוכות לכינויי גנאי כגון אלו שנאלצה חברתי להתמודד איתם. אחרי הכל, מיתוס "האם החורגת" לא התפתח בוואקום. הייתה לו קרקע פורייה של ערכי עולם גברי פטריארכלי ושל מאבקי נשים בנשים אחרות.

במקרים כאלו, נדמה שלנשות פרק ב' יש רק דרך אחת שבה הן יכולות לפסוע כדי לצלוח את ההתאהבות הגורלית בגבר הגרוש: "הקם להורגך, השכם להורגו". או במילים אחרות: פשוט תשימי פס, ותשנני כמה עצות חכמות שיעזרו לך ברגעים קשים:

  1. אל תתאמצי מעבר למידה הנדרשת. כדאי לתת לבן הזוג לעשות את העבודה הקשה מול הגרושה, החמות והילדים. הוא אמנם לא תמיד יצליח, ואת תרגישי צורך – שלא לומר חובה – לעזור לו, אך מוטב לתת לו לנסות להתמודד בכוחות עצמו.
  2. אל תשכחי לשים גם את עצמך בראש סולם העדיפויות. אמנם זה ייקח זמן, אבל בסופו של דבר את תקבלי את ההכרה על כוונותייך הטובות, ואז עד? תדאגי גם לעצמך ולזכויות שלך.
  3. אל תוותרי על עיסוק ומשמעות לחיים שלך, יהיו ככל שיהיו (ולא, אימהות זה לא מספיק). עבודה ומהות לחייך יעזרו לך להבין מה נכון לעשות, וכמובן יעזרו לך גם לשמור על שפיותך.
  4. אל תבזבזי זמן על נשים שמנסות להוריד אותך. השאירי קרוב רק את החברות הטובות והמעצימות שמצליחות להבין את המצב המורכב בו את נמצאת.
  5. אל תפחדי לשתף את בן הזוג בכאבים ובקשיים שלך. זכרי כי אם הוא לא מסוגל להכיל אותך – הוא לא ראוי לך.
  6. אל תוציאי את התסכולים שלך על הגרושה, החמות, הבעל או משפחתו על הילדים. זו לעולם לא אשמתם.
  7. תזכרי שאת מעל לכל הבולשיט הזה ותהווי דוגמה גם לילדים.
  8. אם צריך – מצאי אשת מקצוע שתלווה ותעזור לך להתמודד עם המצב. אל תצפי שבן הזוג שלך תמיד יצליח להבין ולעזור לך להתמודד עם המצב.
  9. השקיעי את האנרגיות שלך בטיפוח הזוגיות והילדים בתא המשפחתי החדש.
  10. והכי חשוב – תזכרי שלא כולם חייבים לאהוב אותך וזה ממש – אבל ממש – בסדר.

מוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Call Now Button