מיהי האם השלובה (חורגת) החכמה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
אימהות שלובה היא כנראה התפקיד הכי קשה שיש כיום במבנה המשפחה. הבשורות הטובות הן, שיש לנו כבר יותר מודעות ועזרה. יותר מחקרים, יותר ספרים, יותר הדרכות, יותר מומחים. כן, עדיין יותר באנגלית אבל ללא ספק, נשים יכולות היום ללמוד כיצד לצלוח בתפקיד. The Smart Stepmom הוא ספר, אחד מרבים, שמנסה לעזור לאימהות שלובות להצליח. ויש לו כמה כלים מעניינים.

להיות אימא שלובה זהו כנראה אחד התפקידים הכי קשים שיש כיום לאישה, בתוך מבנה התא המשפחתי. אימהות שלובות מעידות, כי עיקר הקושי מתבטא בתחושות בדידות קשה ומחשבה שאף אחד לא מבין מה הן עוברות ומדוע הן כל כך סובלות וכל כך עצובות. הבשורות הטובות הן, שאנחנו נמצאים בזמנים שיש הרבה יותר ידע זמין, ללמוד על הקשיים ונסות לטפל בהם.

בשנים האחרונות נכתבת יותר ויותר ספרות העוסקת באימהות שלובה. יועצים ויועצות רבים, מנסים לעזור לאימהות השלובות בתפקידן המורכב ובניסיונותיהן לצלוח את השנים הראשונות הקשות בבית המשולב. הספר החדש לצד המיטה שלי,
נקרא The Smart Stepmom (2009) והוא אחד מתוך סדרת הספרים
The Smart Stepfamily  אשר נכתבו ע"י הסופר ויועץ זוגיות ומשפחה מומחה למשפחות משולבות, Ron L.Deal. את הספר הזה הוא כתב בשותפות עם Laura Petherbridge . לאורה היא מטפלת מומחית העוסקת בגירושים ובמשפחות משולבות. היא סופרת, מרצה ויועצת רוחנית ובעצמה בת להורים גרושים שהיו לה הורים חורגים/ שלובים משני הצדדים. החיבור שלה לפרויקט כתיבת הספר הזה הוא חשוב ומעניין.

רק לאחרונה נחשפתי לסדרת הספרים של דיל. את הסיבה למשיכתי לחומרים שהוא כותב ומעביר לא אסתיר ואגלה לכם מיד בהתחלה. דיל הוא איש דת, אדם מאמין ומורה רוחני והוא מביא את האמונה שלו לכתביו. זה משמעותי עבורי, שכן גם אני מביאה את החיבור שלי לעולם הקבלה והרוח, ואת האמונה לעשייה המקצועית שלי.

כבר בתחילת דרכי המקצועית, יצאתי לדרך שמשלבת פרקטיקה רוחנית ועיסוק בקבלה שכן מהניסיון האישי שלי, אלו הדברים ששינו לי את החיים לטובה. בכנות, אני חושבת שקשה מאוד להיות אימא שלובה, להקריב כל כך הרבה, לשמור על גישה חיובית למרות התקפות חוזרות עלייך, לעמוד בציפיות ממך למרות הביקורת החברתית ולעשות זאת ללא אמונה פנימית חזקה. עבורי, מדיטציות ותפילות הן הדרך. כשראיתי שדיל מביא את הפרקטיקות הללו לספריו והרצאותיו, הרגשתי בבית. שפה דומה.

מטרתו המוצהרת של הספר, היא להפוך כל אימא שלובה מאישה שמנסה לשרוד בתוך הקשיים הרבים בחייה, לאישה שמצליחה לנהל את חייה ולהיות שמחה עם משפחתה.

 272 עמודים, בהם תמצאו ניתוחי מקרים ושלל תובנות ועצות לאם השלובה. הרבה מאוד טיפים מעשיים וגם רעיונות לתפילות. כן, תפילות ופניות בבקשות לאל (שיכוון את המודעות הנכונה והרצויה) שזורות לאורך כל הספר והן תזכורת חשובה ביותר, לכך שיש רגעים שאנחנו באמת לא יודעות מה לעשות וכיצד להקל על הסבל הפנימי המאיים להרוס לנו את המשפחה. ברגעים הללו, לעצור לרגע, לנשום, להתפלל, יכולים לעשות את כל ההבדל.

בספר שני חלקים, כאשר החלק השני מופנה גם לבן הזוג, האב הביולוגי. חלק חשוב ביותר, שכן אף אימא שלובה לא יכולה להצליח בתפקידה ללא בן זוג תומך ומבין. הפרקים מקיפים הרבה נושאים חשובים והם כוללים את עיקר הנושאים שאימא שלובה רוצה להבין ולקרוא עליהם כמו למשל: "האם החורגת המכשפה: האם דיסני חשבו עליי כשייצרו את הדמות הזו?" או "להבין את הילדים שלו: קונפליקט הנאמנויות", "הורות שלובה לצד בן זוג מעורב/לא מעורב", בחלק השני למשל, "אבא חכם: היא אינה יכולה לעשות זאת בלעדייך" ועוד.

אני ממליצה על הקריאה בספר גם לבני זוג שאינם מגיעים מעולמות רוחניים והמילה אלוהים לא אהודה עליהם במיוחד. הספר הזה הוא פשוט ספר עזרה מצויין המעיד שלכותבים יש טונות של ניסיון עם משפחות משולבות והרבה מאוד ידע תיאורטי

בינתיים, כאן, אני רוצה להביא לפניכם כאן את רשימת ההפנמות, הארוכה אמנם, אבל מדויקת, שכתבו השניים, לאימא השלובה, שרוצה להיות חכמה ולהצליח במשימה המורכבת שבחרה.

אז מיהי האם שלובה החכמה?

 1. אינה מעמידה פנים שנישואים שניים הם כמו נישואים ראשונים והיא לא מצפה שכולם במשפחתה יהיו שמחים כל הזמן.
 2. מכירה בכך שזה נורמלי לאהוב ילדים לא ביולוגים אחרת מילדים ביולוגים
 3. מגלה עם הזמן מהם הדברים שהיא יכולה לייצר בהם שליטה ואלו הם הדברים שעליה לשחרר מכל ניסיון שלה לשליטה.
 4. מבינה את ההבדל העצום בין 'אפשור' לבין 'רחמים' והיא יודעת שגבולות בריאים, הם הכרחיים ליצירת יציבות ביחסים ובבית.
 5. כל הזמן לומדת ומרחיבה את הידע שלה בנושאים הקשורים להתפתחות תקינה של משפחה משולבת ומשתמשת בידע הזה בכדי לייצר היגיון בנסיבות חייה ובקשרים שבנתה במשפחתה
 6. לוקחת את הזמן להבין ילדים, שמתמודדים עם אובדן וקונפליקט נאמנויות. המטרה שלה היא להקל על הצער של הילד ולא לייצר לו מציאות כאוטית נוספת.
 7. מכירה בעובדה שילדים מרגישים לא נאמנים לאימם הביולוגית, כאשר הם מתייחסים לאימא החורגת באהבה ואכפתיות.
 8. אינה נדחפת במהירות להחליף את תפקיד ההורות הביולוגית של בן זוגה, אפילו אם הוא מסרב לקחת אותו בעצמו.
 9. מייצרת שיח מכבד ופרטי סביב נושאים הקשורים לילדים.
 10. לומדת מתי ואיך לפתור קונפליקטים בתוך הזוגיות ועם ילדיה השלובים וגם קונפליקטים הנוגעים למשפחה המשולבת.
 11. כל הזמן מתפתחת ולומדת על הורות חורגת חכמה, ומפתחת אסטרטגיות הוריות מיטיבות בהתאם.
 12. אינה נתפסת כשהיא לא מוכנה! היא לא נאיבית, או מופתעת מהמורכבות של משפחה משולבת וגמישה מספיק בכדי להיות ערוכה להתמודדות עם מצבים מורכבים אותם לא צפתה מראש.
 13. יש לה מערכת תמיכה המורכבת מנשים נוספות, אשר שותפות לערכים שלה.
 14. מנסה לחיות בשלום עם האימא הביולוגית ומבקשת מאלוהים לעזור לה לראות את הדברים מנקודת מבטה של האם הביולוגית.
 15. אינה מנסה להיות מחליפה לאם הביולוגית, לילדים שיש להם אימא, וגם אינה מתעקשת שיקראו לה אימא
 16. מכירה בכך שיש גבול למה שהיא יכולה לתרום להחלטות הנוגעות לחיים של ילדיה השלובים (דוגמאות כאן יכולות להיות: דברים הקשורים ללימודים, בחירת רופאים, ארגון חתונה וכדומה)
 17. מקבלת את זה שלפעמים המשמעות של להיות אימא חורגת זה להרגיש לבד ושהדברים לא הוגנים.
 18. משתמשת בערכי הטוב שהאל מייצג, כדי להיות לה להכוונה והדרכה.
 19. יודעת שאלוהים יכול להעניק לה כוחות לאהוב את ילדי בן זוגה, אם היא באמת באמת תבקש זאת.
 20. מכירה בכך שיכול להיות שהיא לא תראה את תוצאות עמל ההקרבה שלה, עד אשר הילדים יהיו מבוגרים.
 21. מתנגדת לתווית החברתית השלילית המודבקת לתפקידה.
 22. מאמינה שהערך שלה אינו נמדד לפי מה אנשים אחרים חושבים או אומרים עליה, אלא היא מודדת את עצמה ואת התנהגותה, רק לפי ערכי הטוב, שהאלוהות מייצגת עבורה. המודעות הזו תאפשר לה להכניס שקט פנימי ויציבות, אפילו בסיטואציות הכי קשות ומורכבות שגיעו לפתחה.

כשקראתי את הרשימה הזו התרגשתי, מודה. אני מאמינה, בכל ליבי, בכל סעיף כאן, ולא יכולתי לכתוב את זה יותר מדוייק בעצמי. לקחו לי עצמי, שנים רבות של עבודה להצליח ליישם כמה מהתובנות כאן וזה לא היה פשוט כלל. אימהות שלובות ובעיקר כאלו שיש להן ילדים משותפים, בטוחות שהן צריכות לקחת הרבה מאוד אחריות ושליטה, על החיים של ילדי בן הזוג וקשה להן לשחרר ולדעת לקחת צעד לאחור. העובדה שהתובנות כאן כה מדויקות, מעידות על הניסיון העשיר שיש לכותבים עם אימהות שלובה ועל ראיה מקיפה מהרבה מאוד זוויות בהסתכלות על האם וזה חשוב ביותר בעיני.

אם את אימא שלובה שקוראת את הרשימה ומרגישה שאת רחוקה מלהצליח להפנים את התובנות הללו, דעי שזהו תהליך. אל תכי בעצמך. לוקח זמן להתפכח מהנסיונות שלנו להשתלט על הכאוס שיכול להיווצר בחיינו בעקבות התפקיד הזה. אימהות שלובה צריך ללמוד. השנים מביאות איתן את החכמה ואת היכולת לשחרר שליטה במקומות שאין צורך בה.

״קחי בייבי סטפ״, כותבים הסופרים ואני לא יכולה שלא להסכים.

צעדים הדרגתיים, רצון ללמוד ואמונה בעצמך, יביאו אותך לשם.

בהצלחה♥️

 

מוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Call Now Button