המדריך לאם החורגת הפמיניסטית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
לצד העלייה בכמות הזוגות המתגרשים מידי שנה ודחיית גיל הנישואים בקרב נשים, עולה גם מספר הנשים הרווקות שזוכות לתואר "אם חורגת". ההתמודדות עם התואר החדש היא לא קלה והצלחתה תלויה לא מעט בבני הזוג.
מיכל-איסט-אלון

בעוד שישנן אימהות חורגות רבות שהן כבר אימהות בעצמן, קיים גם מספר לא מבוטל של נשים שמקבלות על עצמן את התואר אם ״חורגת" כשהן עדיין לא חוו בעצמן את חווית האימהות הביולוגית. עלייה באחוזי הגירושין לצד העלייה בגיל הנישואין בקרב נשים, הביאו לעלייה במספרן של מערכות יחסים בין אבות גרושים ונשים רווקות. האם מדובר בתופעה חולפת? כנראה שלא.

זוגיות ודחף אדיר לאימהות

רווקות מתחילות את הזוגיות עם האב הגרוש עם כמיהה אדירה לאימהות. הן מאוד אימהיות ויש להן דחף גדול להפוך להיות אימהות ביולוגיות בעצמן (לחלקן הלא מבוטל יש בעיות פוריות שונות, סוגיה בפני עצמה שלא אכנס אליה כאן אבל אקדיש לה מאמר נפרד בהמשך). במקרים בהם צד אחד בזוגיות- האישה- כמהה לילדים (לרוב יותר מאחד) וצד אחד- הגבר- פחות מעוניין בכך, צריכה להתעורר חשיבה עמוקה על הדברים. אבל גם כאשר שני בני הזוג מאוד רוצים להביא ילדים משותפים, תפקידו של האב הוא קריטי בעזרה ובנייה של זהות האם החורגת עבור בת זוגו הרווקה.  

שלושה מודלים של אימהות חורגת והשפעתו של האב בבנייתם

הניסיון שלי בקליניקה מראה כי קיימים 3 מודלים להתפתחותה של האם החורגת שהחלה כרווקה וכולם קשורים בהתנהגותו ובהשפעתו של האב הביולוגי

המודל האחד- הדחקה: ניסיון מחיקה של זהות האם החורגת. זה מתחיל כבר בהתחלה בכך שהיא לא רואה בילדיו של בן זוגה בחירה ומפרידה בין הזוגיות שלה עם האב ובין ילדיו. ״אני לא התחתנתי עם ילדיו התחתנתי עם האיש״ או ״אני לא אמא חורגת- יש להן אמא״. מצד אחד ניסיון להראות שאין לה תחרות עם האם הביולוגית ובמקביל גם להישמר מקרבה לילדי האב. לרוב אלו נשים שהחלו את מערכת היחסים עם האב ביצירת קשר טוב עם ילדיו, אולם אט אט וכאשר הזוגיות מתחזקת, הן נישאות לו וילדיהן הביולוגיים מגיעים לעולם, הן מעדיפות כי ילדי האב יגיעו אליהם הביתה כמה שפחות והן רואות באב בעיקר אבי ילדיהן.

תפקידו של האב: לא להיכנע לזמנים פחותים עם ילדיו מפרק א׳ למרות כל הקשיים שעלולים לעלות ולעבוד על ביטחון עצמי בזוגיות

המודל השני- בלבול: זיהוי מוחלט בין זהות האם החורגת וזהות האם הביולוגית. אלו נשים שמאוד אוהבות את ילדי האב ודואגות להם. הן רוצות להגיע לכל אירוע בית ספרי והן מתערבות בכל עניין הקשור לילדים. הן אוהבות שהאב מעדכן אותן בכל הפרטים הקטנים הקשורים לילדיו ומאוד מתערערות כאשר זה לא קורה. התקרבותן ואהבתן לילדי האב קשורה גם לצורך בשליטה בכל הנעשה בביתן וכמובן שהן לעיתים קרובות מייצרות תחרות עם האם הביולוגית. 

השפעתו של האב: עליו לעזור לבת זוגו לשמור על יצירת גבולות ברורים בין תפקידה כאם חורגת לבין תפקידה כאם ביולוגית ע״י כך שהוא יהיה מעורב! ויזכיר לה מבלי לפחד ממנה, שילדיו הם שלו ובאחריותו ובאחריות אימא שלהם.

מודל שלישי- האידיאל: מציאת איזון בין זהות האם החורגת לבין האמא הביולוגית שאת- ולא זה אינו אותו הדבר. הגבולות בין האם החורגת שאני והאם הביולוגית שאני חייבים להישמר ראשית בתוך תוכי. זהו אינו תפקיד קל כלל וכלל כי המעברים בין הזהויות ללא כל ידע או הכנה מקדימים, הם מטלטלים. ועם זאת אלו נשים שבוחרות בצורה מודעת לעבוד על גבולות נכונים וללמוד את התפקיד הזה. הן בטוחות בעצמן ויודעות מתי להתערב ומתי להתרחק, מה ההבדל בין האמא הביולוגית שהן ומי הן עבור ילדי האב. הן נותנות מבלי לצפות לכלום בחזרה והן לא זקוקות לשליטה מוחלטת בכל הנעשה בחיים המשותפים ובחיי הבעל עם גרושתו.

כיצד משפיע האב: הוא עצמו מצליח לאזן את עצמו בין שתי נשים בחייו. הוא השלים עם הגירושים ולקחת אחריות על ילדיו מפרק א׳ ובמקביל חי בשלום עם הבחירה שלו בפרק ב׳ ובילדיו הנוספים. לרוב אלו אבות ללא מצפון על העבר והשלמה מוחלטת עם הווה. אלו אבות בטוחים בעצמם המסוגלים לנהל שיח רגשי ויודעים לבקש עזרה כשצריך.   

הערות:

*מודלים אלו מתקיימים גם במערכות יחסים של אימהות גרושות עם ילדים מפרק א׳ ואבות גרושים שבהם האב לא שומר על קשר רציף עם ילדיו מפרק א׳. במערכות יחסים האלו האם מגיעה עם ילדיה שלה מפרק א׳ והאב עם הרבה מצפון על איבוד הקשר עם ילדיו. במקרים אלו מודל 1 עלול להתפתח.

*בקשרי ״שלי שלך (ואולי שלנו)״ כאשר שני בני הזוג מביאים לקשר ילדים מפרק א׳ ורואים אותם בזמנים פחות או יותר שווים, נק הפתיחה של היחסים יותר מאוזנת וניתן, כמובן עם מאמץ, להגיע למודל 3.   

*********************************

כדי לקבל את הזהות כ"אם חורגת" על האישה לפני הכל לקבל את בחירתה. הצעד הראשון הוא כנראה להשתחרר מהסטיגמות שהולכות לאורך דורות עם הזהות הזו, המסמלת בעיניי רבים דמות נקמנית ומרשעת. עלינו לכתוב אגדה חדשה – פמיניסטית. על אישה אחת שאוהבת אבא אחד, שיש לו ילדים. היא בטוחה בעצמה, מודעת לעצמה ואוהבת את עצמה ואיננה זקוקה לשליטה באב או בילדיו. אמא חורגת היא אישה חזקה המרבה טוב בעולם. 

מוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Call Now Button