החיים כמעבר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
איך לשמור על יציבות ואפילו לשפר את עצמנו כשאנחנו חיים במעבר תמידי?

החיים במשפחה משולבת, נושאים איתם, בין היתר, את אחד הקשיים המשמעותיים ביותר בעיני והוא החיים במעבר תמידי. לא רק של הילדים מפרק א', אלא גם של הילדים המשותפים וההורים עצמם.

כבני אדם, אנחנו מאוד אוהבים נוחות ומעדיפים לדעת מראש, כיצד חיינו יראו בכל רגע. השינויים והתזוזות בחייהם של משפחה משולבת, יכולים בקלות להפוך אותם לחוויה מאוד קשה ומבלבלת. הרי עצם העובדה, שבית מתנהל חצי שבוע בצורה אחת וחצי שבוע בצורה אחרת, גורמת לאנרגיה בו להשתנות כל הזמן ובכך מערערת על היציבות שלו, גם אם רק הילדים מפרק א׳ הם אלו שעוברים פיסית מבית לבית.

לשחרר את השליטה

אישית, לא היה לי פשוט עם הנושא הזה כלל בשנים הראשונות. הדינמיקה של המעברים הייתה מנוגדת לאופי שלי וזה הפך אותי לאישה עייפה ועצבנית, שרק מחכה לברוח מהבית.

כל הדרכים בהן ניסיתי לייצר שליטה, סדר וארגון בשבוע הכאוטי שהיה לנו, לא שינו את התחושות שלי, לא כבת זוג ולא כאמא: הידיעה שהיו לי יומיים בשבוע עם הבנות, בהן התנהלתי כאמא שונה לילדיי שלי, בת זוג שונה ואמא חורגת, לעומת שאר השבוע, בו אני אמא ובת זוג אחרת לגמרי, ללא התפקיד הנוסף, בלבלו אותי.

אני יודעת שאלו תחושות המשותפות להרבה מאוד נשים וגברים בפרק ב׳,
אבל דווקא בסוגיה הזו, הייתי רוצה פחות לתת טיפים ועצות ויותר לשתף בתובנות על מה שלמדתי בעקבות הקושי הזה.

סופו של התהליך האישי שלי היה, שבשלב כלשהו הפסקתי להילחם והתחלתי לשחרר. קיבלתי את העובדה שהחיים שלי נעים תוך מעברים, דינאמיות ושינויים תמידיים.

למדתי ש – 
  1. לאנשים שמתרגלים שינויים, קל יותר להתמודד עם קשיים ומשברים בחיים. הם אנשים שמחים, מסופקים ומאושרים יותר.
  2. חשוב לתרגל מעברים בין זהויות ותפקידים שונים. מי שמצליח לעשות זאת, בנוחות, הופך להיות אדם גמיש, שלם ומסופק יותר. הרי כולנו גם הורים וגם בני זוג וגם אנשי מקצוע וגם חברים וגם בני משפחה. בכל אחת מהזהויות שלנו אנחנו מעט שונים, כל אחת מהזהויות שלנו משפיעה על האחרת ובזמן שרוב האנשים מתקשים לעבור בנינוחות בין אותם תפקידים וזהויות, ה"הכרח" הזה במשפחה משולבת, עוזר לנו לתרגל את המעברים ובסופו של דבר – לייעל ולשפר את עצמנו.
  3. ההצלחה בשינוי חוקים וכללים היא בגרות נפשית.
    בספר תיאורטי-פסיכולוגי שקראתי על הורות, מציינת הכותבת, באופן שאינו משתמע לשני פנים, שהורים חסרי בגרות רגשית נצמדים לכללים ולא מסוגלים להשתנות. אם כן, בחיים בכלל ובפרט במשפחה משולבת, עלינו להיות גמישים ולא להתמסר לכללים ולחוקים נוקשים מדי.

כל מה שציינתי כאן אלו הזדמנויות לראות במשפחה המשולבת שלנו ובמעברים המבלבלים המתקיימים בתוכה, ברכות שדוחפות אותנו להיות גרסאות יותר טובות של העצמי שלנו.

בהצלחה!

מוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Call Now Button